Μετάδοση Πληροφοριών μέσα από την τέχνη και την τεχνολογία (QR Code)

Ιωάννινα Απρίλιος 2018

8digifest_b.jpg

8digifest02.jpg 8digifest02.jpg 8digifest02.jpg

Περιγραφή Έργου

Σχολείο: 1 ΕΠΑΛ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - 1 ΕK ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, Τομέας: Πληροφορικής

Σχολική χρονιά: 2017-2018

Υπεύθυνοι καθηγητές: ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΓΚΑΝΙΑΤΣΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ,   ΞΥΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΤΣΙΜΑΚΗΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

Email επικοινωνίας: stergiosa@sch.gr

Ομάδα μαθητών :

Δημήτριος
 Μάριος
 Μαρία
 Θωμάς
 Παναγιώτης
 Θωμάς
 Μιλτιάδης
 Ριζά
 Αντώνιος
 Μιχάλης
 Έλενα

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Ιωαννίνων ανακύκλωσαν παλιά μη χρησιμοποιούμενα πληκτρολόγια και "κατασκεύασαν" σε QR Code  (Κώδικα δύο διαστάσεων άμεσης ανταπόκρισης) το URL του 1ου ΕΚ Ιωαννίνων. Μέσω αυτής της καλλιτεχνικής κατασκευής καθώς και με τη χρήση επιπλέον QR Codes ενημερώνουν και φέρνουν σε άμεση επαφή το κοινό με τη συγκεκριμένη τεχνολογία,περνώντας ταυτόχρονα μηνύματα για την  ισότητα τη φιλία και την ειρήνη.

qr_2018.jpg

Χαιρετισμός στην Εκδήλωση

Λογισμικά

Εργαλεία δημιουργίας QR Code (QR Code generators)

Moblile  apps (QR Code Reader)

Για τη δημιουργία ασύρματου τοπικού δικτύου χρησιμοποιήθηκε το λογισμικό  hostapd (wiki.gentoo.org/wiki/Hostapd) και Λειτουργικό Σύστημα Linux (Ubuntu)

Πηγαίος Κώδικας Scratch2

Πηγαίος Κώδικας

Υλικό - Λογισμικό

Φορητός υπολογιστής, QR Code Reader, φυλλομετρητής, διαδίκτυο ή ασύρματο τοπικό δίκτυο.

QR Code generators

QR Code Readers